Anasayfa » Hizmetler » Kozmetik Ürün Bİldirimi
Kozmetik Ürün Bİldirimi

Kozmetik ürün Nedir? 

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatlar veya maddeleri tanımlar.

İthalatını veya üretimini yapacağınız tüm Kozmetik Ürünler için Sağlık Bakanlığı’na, Kozmetik Bildirim başvurusunun yapılalarak firmanız adına işlemlerin düzenlenmesi gerekmektedir.

İthal Edilen Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirim Kabul Belgenizi ithalat işlemlerine başlamadan ve ürünlerinizi gümrüğe getirmeden alınız.

Üretimi Yapılan Kozmetik Ürünleriniz İçin;Bildirim Kabul Belgenizi üretime başlamadan, ürünleri piyasaya sürmeden alınız. Zira, Bakanlık Uzmanları dosya üzerinde yapacakları inceleme soncunda ürünün etiketlerinde  değişiklik talep edebilmektedir.

ÖNEMLİ UYARI: Kozmetik ürünlerin üretiminde ya da ithalatında Kozmetik İthalat İzni, Kozmetik Üretim İzni, Kozmetik İthalat İzin Belgesi, Kozmetik Üretim İzin Belgesi, Kontrol Belgesi gibi belgeler alınması gerekmemektedir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Şubesi Mart 2005 tarihinden itibaren Kozmetiklerde İzin sistemini kaldırarak, Kozmetik Yönetmeliği ile Bildirim ve Piyasada Denetim esaslarının uygulandığı yeni bir sisteme geçmiştir. Bu sistemde Kozmetiklerin Üretiminde, İthalatında ve İhracatında Kozmetik İzni değil Kozmetik Bildirimi aranmaktadır.

Kozmetik ürün üreten/ithal eden firmalara verdiğimiz hizmetler: 

Sağlık Bakanlığı’nın e-bildirim sistemine firma kaydı,
İthalatını/üretimini yapacağınız ürünlerin sisteme kaydedilmesi,
Kozmetik ürün bildirim başvurusu yapılması,
Ulusal Zehir Danışma Merkezi (UZEM) bildirimlerinin yapılması işlemleridir.