Anasayfa » Hizmetler » Araç Satış Yetki Belgesi - İkinci el araç satış yetki belgesi
Araç Satış Yetki Belgesi - İkinci el araç satış yetki belgesi

Araç Satış Yetki Belgesi  - İkinci el araç satış yetki belgesi

 

İkinci el araç satış yetki belgesi 13 mayıs 2018 tarihinden itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl müdürlükleri tarafından verilmeye başlanacaktır. 

İkinci el araç satış yetki belgesi (galericilik yetki belgesi ) almak için öncelikle işveren veya yetkili kişinin mesleki yeterlilik belgesi olması zorunludur. 

Eğer ikinci el motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu olarak mesleki yeterlilik belgeniz yoksa bu belgeyi almak için firmamızı arayabilirsiniz. Bu konuda belge vermeye yetkili kurumlara sizleri yönlendiriyoruz. 

İkinci el araç satış yetki belgesi ( galericilik yetki belgesi) ; mesleki yeterlilik belgeniz aldıktan sonra evraklarınıza ticaret il müdürlüğüne müracaatınız firmamız tarafından yapılır. Bunun için gerekli olan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Not 1: Ev ofis olarak çalışan işletmelerin mesleki yeterlilik belgesi almalarında sorun yoktur. 

Not 2: Mesleki yeterlilik belgesi işletmelere değil şahıslara verilir. 

Not3: Fakat sadece mesleki yeterlilik belgesi almak ikinci el araç satış yetki belgesi (galericilik yetki belgesi ) almak için yeterli değildir. Bunun için  açık ve kapalı alan büyüklüğünün en az 4 araç büyüklüğünde 100 metrekare ve teşhir alanı  net yüksekliği 3 metre olması gerekmektedir.

Not 4 :Şu anda mesken altı olan galerilere bu belge verilmemektedir.