Anasayfa » Hizmetler » İş Yeri Açma Ruhsatı ( GSM )
İş Yeri Açma Ruhsatı ( GSM )

İşletmelerin faaliyet konusu, kapsamı, kapasitesi vb. hususlar dikkate alınarak, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik uyarınca, 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese, 2. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese veya 3.Sınıf Gayri Sıhhi Müessese kapsamında kalma durumuna göre işlemler tespit edilir ve işletmenin bulunduğu alana bağlı olarak ruhsat makamına (Büyükşehir Belediyesi, Belediye, Organize Sanayi Bölgesi ..) başvuru yapılarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı (GSM)işlemleri yürütülmektedir.

  İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca 1. Sınıf GSM’ler için 3 adımda (yer seçimi ve tesis kurma izni işlemleri, deneme izni işlemleri, GSM Ruhsatı işlemleri ile) Ruhsat alınması işlemleri tamamlanırken, diğer grup kapsamına giren işletmeler; direkt ruhsat müracaatı ile sonuçlanmaktadır.

  GSM ruhsatı işlemlerinde aşağıda kısaca listelenen ve faaliyet konusuna bağlı olarak değişiklik arz eden diğer bilgi – belgelerden Yangın önlemleri proje onayı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bölge Müdürlüğü nezdinde İşletme Belgesine esas belgelendirme, TSE hizmet yeri yeterlilik belgesi, Yangın önlemleri uygunluğu – itfaiye raporu vb. alınması ve temin edilmesi için işverene süreç yönetimi hizmeti verilmektedir.